Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wstęp, czyli o kameleonach słów kilka…

Kameleony to niesamowite zwierzęta, które zadziwiają swoją popularnością i cechami jakie prezentują. Swoim wyglądem przypominać mogą prehistoryczne zwierzę, kolorową jaszczurkę lub króla dżungli. Na świecie istnieje wiele gatunków kameleonów. Różnić mogą się od siebie wyglądem, rozmiarem, ale także warunkami w jakich żyją. Dziś postaram się Tobie nakreślić najważniejsze informację o tych pięknych gadach. Usiądź zatem wygodnie i daj się ponieść ciekawości.

Jak zmieniają kolor kameleony

Skóra kameleona zawiera powierzchowną warstwę pigmentu pod którą znajdują się komórki z kryształami guaniny. Zmiana odległości pomiędzy kryształami wpływa na długość fali światła odbitego od kryształów co powoduje zmianę koloru jaszczurki. Nie oznacza to, że będzie ona zmieniała kolory jak światła LED z pilotem RGB. Różne gatunki, podgatunki i odmiany barwne kameleonów występują w określonym ubarwieniu, a ich intensywność może być większa lub mniejsza.

Często zauważyć możemy jednak, że kameleon ma bardziej lub mniej jaskrawe ubarwienie. Zależeć może to m.in. od stresu, podniecenia, oświetlenia czy temperatury.

Co może wpływa m.in. na to, że kameleon ma ciemne ubarwienie

  • Nieodpowiednio przygotowane terrarium
  • Zbyt wysokie temperatury
  • Stres

Kiedy może mieć kameleon jasne i jaskrawe ubarwienie:

  • Podniecenie
  • Dobre samopoczucie
  • Sen

Mimetyzm – kameleon dziwnie porusza się do przodu i tyłu

Termin stosowany do określania naśladowania lub upodabniania się niektórych zwierząt zachowaniem lub wyglądem do natury. U kameleonów zaobserwować możemy przy wielu gatunkach ubarwienie niemalże identyczne do siedliska w jakim żyją. Dodatkowo każdy z kameleonów może poruszać się do tyłu i przodu udając ruch liścia.

Oczy

Dla kameleona oczy to tak naprawdę broń i obrona w jednym. Poruszają się niezależnie od siebie, dzięki czemu zwierzak dostrzega całe otoczenie wokół niego. Umożliwiają łatwe zlokalizowanie pokarmu oraz zagrożenia. W przypadku stresu i zagrożenia potrafi je wciągnąć w stronę czaszki by nie zostały uszkodzone. Czasami zapadnięte oczy u kameleona mogą być powodem odwodnienia.

Chwytny ogon

Kameleony posiadają ogon, który u większości gatunków używany jest do wielu czynności. Wykorzystują go także do przemieszczenia się między patykami, a także do polowania. W przypadku polowania potrafią wisieć na nim by zaatakować zdobyć z góry.

Język

Język kameleona służy do polowania, ale również w niektórych przypadkach do atakowania przeciwnika. Jego długość osiągać może długość ciała zwierzaka, a nawet odrobinę ją przewyższać. W przypadku zagrożenia czasami dochodzi do zaatakowania językiem przeciwnika, co służyć ma do jego odstraszenia.

Kameleony są ciekawymi zwierzakami wymagającymi odpowiednich warunków do życia. Jeśli zaciekawił Ciebie wstęp, koniecznie przeczytaj więcej informacji o tych zwierzętach.

Leave a comment

Copyright Kameleony.net © Wszystkie prawa zastrzeżone.