Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Półprącie (hemipenis) to parzysty narząd kopulacji u samców kameleonów. Występuje w ujściu dróg pokarmowych, moczowych i rodnych. W czasie erekcji gada półprącie nabrzmiewa wypełniając się krwią przez co wychodzi na zewnątrz przez kloakę. Dzięki temu, że jest nierówny i wypukły umożliwia jaszczurce zakotwiczenie ich w drogach rodnych u samicy podczas kopulacji.

W dzisiejszym artykule postaram się trochę napisać o wypadaniu hemipenisa ponieważ w niektórych przypadkach nie wraca on na swoje miejsce. Staje się tak nie tylko po stosunku z samicą, ale także przez stany zapalne spowodowane zakażeniami, zaburzeniami mięśni zwijacza penisa, pasożytami wewnętrznymi, dysfunkcji zwieracza odbytu jak i zatkania kloaki kamieniami moczowymi. Wiele w internecie można znaleźć pytań „jak leczyć hemipenis?”. Nie zawsze można robić to domowymi sposobami. Czasami koniecznością jest pójście do odpowiedniego specjalisty weterynarza. Jeśli jednak minęła dopiero godzina od wypadnięcia hemipenisa naszego gada i chcielibyśmy spróbować własnymi siłami umiejscowić go na swoim miejscu, wówczas polecam wpuścić do wanny letnią wodę i posypanie jej cukrem. Wody musi być tyle, aby ręcznik który położymy do wanny na całą długość był cały czas mokry. Starajmy się nie przesadzać z ilością wody, aby nie podtopić naszego kameleona. Jaszczurkę zostawiamy w wannie pod naszym okiem na godzinę czasu. Jeśli do tego momentu nie wpadnie z powrotem hemipenis, wówczas będziemy musieli udać się do weterynarza specjalisty. Jeśli weterynarz uzna, że hemipenis będzie wypadać często kameleonowi, wtedy dokona jego amputacji zaraz po miejscowym znieczuleniu gada. Do momentu kiedy nie będziemy u weterynarza włóż do jakiejś miski mokry ręcznik i wsadź kameleona do niej. Postaraj się wykorzystać w tym celu miskę z której jaszczurka się nie wydostanie. Hemipenis trzeba nawilżać, a to jest jedna z najlepszych metod którą znam.

Pamiętaj, nigdy nie dotykaj i nie próbuj na własną rękę wkładać z powrotem półprącia kameleonowi. Sprawiasz mu tym ból, a w najgorszym przypadku możesz mu uszkodzić ten narząd. Zdarza się także, że hemipenis po domowym sposobie leczenia wpada na jakiś czas, a potem znowu wypada. Wtedy nie próbuj robić kameleonowi po raz kolejny kąpieli w wodzie z cukrem, a pójdź do weterynarza.

Leave a comment

Copyright Kameleony.net © Wszystkie prawa zastrzeżone.