Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dziwnie długo otwarty pyszczek u kameleona

Co jakiś czas w internecie pojawiają się historie w których kameleony są głównymi bohaterami. Często jednak nie jest to dobry widok z racji błędów w opiece jakie popełniają ich właściciele. Dzisiaj chciałbym poruszyć bardzo ważny temat jakim jest otwieranie pyszczka przez kameleona.

W wielu przypadkach niestety ignorujemy takie sytuacje, gdzie kameleon siedzi w terrarium lub nawet poza nim z otwartym pyszczkiem. Chciałbym poruszyć ten temat, ponieważ może być spowodowany przez różne powody i nie zawsze mogą być one Waszym przeoczeniem w opiece nad tym gadem.

Otwieranie pyszczka przez kameleona najczęściej jest spowodowane zbyt dużą temperaturą na wyspie grzewczej, która jest generowane najczęściej przez żarówki jak i promienniki ceramiczne. Do takich sytuacji w tym wypadku może dojść nawet jeśli nie zmieniamy tego źródła ciepła, a to dlaczego? Najczęściej kameleony otwierają pyszczek z tego powodu w sezonie letnim, gdzie temperatura w pomieszczeniu w którym znajduje się terrarium jest dużo większa niż w poprzednich miesiącach w których robiliśmy pomiary temperatur. Warto zatem w cieplejsze dni zweryfikować temperaturę na wyspie grzewczej jak i w reszcie terrarium i obniżyć, jeśli będzie zbyt wysoka. Kameleony w takim wypadku otwierają pyszczek ponieważ chcą zmniejszyć tym sposobem temperaturę swojego ciała. Pamiętajmy, że próg bólu inaczej jest odczuwalny przez naszego gada niż przez ludzi, dlatego łatwo w takim wypadku o oparzenie.

W niektórych wypadkach otwieranie pyszczka przez kameleona może być spowodowane także zbyt małą wentylacją w terrarium przez co po prostu jest w nim duszno. Pamiętajmy, że w terrarium do wielu gatunków montujemy także ogrzewanie by zapewnić im odpowiednie warunki hodowlane, dlatego też musimy zweryfikować czy wentylacja jest odpowiednia względem mocy oświetlenia i temperatury w pomieszczeniu w jakim trzymamy terrarium z kameleonem.

Sporadycznie Wasze kameleony mogą także chorować na zapalenie płuc. Początkowo objawami będzie otwieranie pyszczka, a w ostateczności nawet zapadniętymi oczami, rzucaniem się na każdą stronę przez kameleona, no i oczywiście grozić ten stan zdrowia kameleona może nawet i śmiercią. W tym przypadku nie zastanawiaj się, tylko szukaj jak najszybciej weterynarza do którego powinieneś od razu pojechać z gadem.

Ostatnia jaka wpadła mi do głowy przyczyna otwierania pyszczka jest zbyt duży pokarm. Pamiętajmy, że nie każdy rozmiar owada jest odpowiedni dla naszej jaszczurki i trzeba ją dobierać odpowiednio do każdego kameleona z osobna.

Leave a comment

Copyright Kameleony.net © Wszystkie prawa zastrzeżone.