Moje wypociny

Wypadające oko u kameleona

Wypadające oko u kameleona nie musi, ale może być poważnym problemem zdrowotnym naszej jaszczurki. Nieodpowiednie leczenie może prowadzić nawet do utraty wzroku w oku z którym kameleon ma problemy. Mimo dużego doświadczenia w hodowli kameleonów także dopadł ten problem mojego kameleona lamparciego. Opiszę Wam kilka przypadków wypadającego oka u kameleona i jak to leczyć.

Wypadające oko u kameleona – WIDEO

Zbyt duża wilgotność – wypadające oko kameleona

Duża wilgotność w terrarium może spowodować, że naszemu kameleonowi będą wypadać oczy. Wszystko tak naprawdę zależy od gatunku kameleona. Niektóre potrzebują dużej wilgotności inne mniejsze. Na początku sprawdź czy nie masz za dużej wilgotności. Porównaj wilgotność w terrarium z opisem gatunku. Jeśli masz za dużą wilgotność to zmniejsz ją jak najszybciej. Możesz to zrobić zmniejszając ilość zraszań terrarium, a także usuwając mokre podłoże.

Kameleon ma coś w oku – wypadające oko

Czasami zdarza się, że kameleon może mieć kawałek ziemi lub jakiś paproch w oku. Najczęściej w oku kameleona pozostaje ziemia z terrarium, którą wcześniej przekopywał (tutaj najbardziej zwracajcie uwagę na samice). Sprawdzić możemy czy nic nie siedzi w oku naszego kameleona lupą. Jeżeli znajdziemy jakiś paproch, wówczas możemy mokrym patyczkiem raz na jakiś czas moczyć mu to oko i czekać aż kameleon poradzi sobie sam z wyciągnięciem tego paprocha z oka.

Zapalenie spojówek u kameleona – wypadające oko

Najczęstszym błędem, który popełniamy przy urządzaniu terrarium, to umieszczanie zbyt mocnych żarówek. W tym wypadku muszę Wam powiedzieć, że sam narobiłem zapalenie spojówek swojemu kameleonowi przez zbyt mocną żarówkę UVB. Mając terrarium 1 metr wysokości włożyłem żarówkę uvb 26w. Nie sądziłem, że jeden z kameleonów dostanie przez to zapalenie spojówek, ba jeszcze się dziwiłem bo drugi kameleon, który był w tym samym terrarium nigdy nie miał z oczami problemu. W tym wypadku leczenie jest trochę bardziej skomplikowane. Należy natychmiast wyłączyć żarówkę UVB i każdą inną, która za bardzo razi nawet nas po oczach. Następnie zapewnienie światła i wyspy ciepła, by kameleon mógł normalnie funkcjonować w terrarium, dlatego ja używam w przypadku leczenia zapalenia spojówek u kameleonów tylko jednej żarówki grzewczej. Dodatkowo zmniejszamy ilość zraszania, a także jeśli kameleon tylko z liści pił wstawiamy kroplówkę, wodospad lub poimy jaszczurkę z pipety/strzykawki. Kolejnym krokiem jest zakraplanie oka kroplami do oczu tutaj najlepiej używać krople świetlik lub XXXXX, ale tylko w przypadku bardzo dużego problemu z oczami. Po 3 dniach kameleonowi powinno się polepszyć.

Witamina A – problem z wypadaniem oka u kameleona

Tak, może wydawać się dla wielu to dziwne, ale niestety kameleony w terrariach nie mają zazwyczaj zróżnicowanej diety i potrzebują witamin. Licząc na to, że podajemy młodym kameleonom witaminy raz w tygodniu, może się zdarzyć, że akurat tego dnia kameleon albo nie miał apetytu i nic nie zjadł, albo po prostu zjadł robaki, ale niestety nie były one już tak posypane witaminami jak wcześniej i ma przez to niedobory. Mój kameleon gdy miał problemy z okiem podawałem mu robaki z witaminami z ręki, ale przed tym moczyłem je w pudełku z witaminami. Dzięki temu miałem pewność, że kameleon dostał odpowiednią dawkę witamin. Pamiętajmy, że z witaminami nie możemy także przesadzać, bo mogą także zaszkodzić naszemu kameleonowi i prowadzić do chorób.

Niestety w Polsce nie ma wielu specjalistów, którzy mogą Wam w skrajnie trudnych przypadkach mało opisanych w internecie i książkach pomóc, dlatego postanowiłem napisać Wam ten artykuł. Pamiętajcie, jeśli jesteście u weterynarza, starajcie się zadać podstawowe, ale też bardziej zaawansowane pytania na które powinien znać odpowiedź. Jeśli odpowie Wam błędnie to znaczy, że trzeba szukać innego specjalistę, który będzie mógł Waszym jaszczurką pomóc.

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *