Moje wypociny

Wylinka u Kameleona

W dniu dzisiejszym postanowiłem napisać artykuł o wylince u kameleona. Tak naprawdę jest to jeden z najczęstszych tematów poruszanych na forach dyskusyjnych poświęconych jaszczurkom. Dlaczego warto wiedzieć wszystko o wylince u kameleona ? Na to i inne pytania odnośnie wylinki odpowiem w tym artykule.

Wylinka u Kameleona jak i innych gadów to nic innego jak zrzucanie skóry. Dzieje się tak, gdyż nasz gad rośnie. Często kameleony mają wylinkę miejscową, czyli np. tylko i wyłącznie ogona. W przypadku mojego samca kameleona jemeńskiego wylinka kiedy był młody odbywała się co jakieś 7 dni. Teraz gdy kameleon jest większy wolniej rośnie, a to skutkuje rzadszym zrzucaniem skóry. Kameleony jak i inne gady rosną przez całe życie. Dlatego przygotuj się, że nawet kilku letni kameleon może zaskoczyć Ciebie wylinką.

Niektóre osobniki kameleonów pokazują już kilka dni przed wylinką swoim zachowaniem, że ona nadchodzi. Najczęściej można rozpoznać to brakiem apetytu, ale także brakiem ruchu w terrarium. Co musimy zapewnić kameleonowi podczas wylinki ? Na pewno spokój, wysepkę ciepła, żarówkę UVB, świeże robaki, oraz koniecznie musimy spryskiwać roślinność w terrarium. Wszystko to co napisałem w poprzednim zdaniu powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi, gdyż wylinka jest dla kameleonów stresująca. Kameleon podczas wylinki często może ukrywać się w dolnych częściach terrarium. Jest to sprawka przemęczenia i lepszej wilgotności na dole terrarium.

Jeśli widzimy, że nasz kameleon nie daje sobie rady z ściąganiem z siebie starej skóry, to pomóżmy mu w tym. Jednym ze sprawdzonych i często stosowanych przez terrarystów sposobem jest delikatne poruszanie skóry patyczkiem do uszu. Możemy być pewni, że patyczek do uszu nie zrobi krzywdy naszemu kamykowi, ale także powinniśmy robić to z wyczuciem, delikatnie.

Narośl u kameleonów jak i innych gadów robi się wtedy, kiedy jedna skóra nie zejdzie, a kameleon ma kolejną wylinkę. Jeżeli widzisz, że może dojść do takiej sytuacji, to koniecznie pomóż swojemu kameleonowi powyższym sposobem pozbycia się starej skóry.

Na koniec mojego artykułu o wylince u kameleona chciałbym też napisać o tym, że jeśli Twój kameleon nie je przez kilka dni, to nie koniecznie musi to być przygotowanie do wylinki. W wielu wypadkach, a nawet i moim, kameleony nudzą się karmówką, dlatego lepiej jest różnicować ją i nie podawać jednego rodzaju robaka naszemu gadowi.

3 Komentarze

 1. smak terrarium
  18 listopada 2014 at 17:29 — Odpowiedz

  Witam
  Świetny blog 😉 Dopiero niedawno na niego trafiłem..
  W kwestii wylinek, najlepsze warunki jakie widziałem do zrzucania wylinek były w zbiorniku, który był połączeniem terrarium i akwarium. Kameleon miał tam bardzo wysoką wilgotność, a sam zbiornik był niezwykle dekoracyjny.
  Pozdrawiam

 2. Krzyś
  3 marca 2015 at 18:13 — Odpowiedz

  Niczego sobie 🙂

 3. KASIA
  7 sierpnia 2017 at 04:04 — Odpowiedz

  SUPER BLOG .OGRAMNIE MI POMOGL .WIELKIE DZIEKI W IMIENIU WLASNYM I MOJEGO PUPILKA

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *