Moje wypociny

Wniosek o Rejestracje i Wyrejestrowanie Kameleona

Wszystkie gatunki kameleonów są chronione konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Każdy kto nabył Kameleona bez względu na jego gatunek musi go zarejestrować w moim przypadku jest to Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Przy zakupie kameleona powinniśmy od sprzedawcy (hodowcy) otrzymać dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, który to dokument potwierdza narodziny kameleona w niewoli. Po zakupie kameleona mamy 14 dni na jego rejestracje, dlatego w przeciągu tych dwóch tygodni powinniśmy zgłosić się do rejestracji naszego nowo nabytego zwierzaka. W Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa będziemy musieli wypełnić wiosek o wpis do rejestru kameleona w którym będziemy musieli podać takie dane jak płeć (jeśli jest to możliwe do ustalenia), liczbę sztuk kameleona, w języku polskim nazwę jeśli oczywiście taka istnieje tego gatunku, datę i miejsce wyklucia, datę wejścia w posiadanie i cel. Koszt takiego wniosku to 26 zł więc tak naprawdę niewiele, a mamy spokój, że trzymamy jaszczurkę legalnie. Na jednym wniosku można zarejestrować dowolną liczbę kameleonów.

Co do wyrejestrowania kameleona w przypadku przeprowadzki lub śmierci gada musimy zgłosić to także w przeciągu 14 dni od zdarzenia. Wypełniamy wniosek o wyrejestrowanie kameleona, który nie musimy koniecznie zanieść do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, ale wystarczy jego przesłanie drogą pocztową. Uwaga w tym wypadku organ wyrejestrowujący kameleona z ewidencji nie ma obowiązku informowania osoby składającej wniosek o wyrejestrowaniu, dlatego warto też zadzwonić i dopytać się czy procedura przeszła pomyślnie.

Pamiętaj, nigdy, ale to nigdy nie kupuj kameleona bez dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii. Bez tego dokumentu nie będziesz mógł zarejestrować kameleona, a to oznacza, że będziesz go trzymał w niewoli nielegalnie co grozi karą aresztu lub grzywny.

11 Komentarze

 1. Sajmon
  21 sierpnia 2016 at 13:15 — Odpowiedz

  Zaje fajne forum kopalnia wiedzy

 2. Makstnt
  28 sierpnia 2016 at 20:02 — Odpowiedz

  Witam
  Chciałbym kupić kamelona lamparciego lub jamejskiego . Mam cztero osobową rodzinę i co mam zrobić by przyzwyczajić kamelony do nich wszystkich.1

  • 29 sierpnia 2016 at 08:07 — Odpowiedz

   Niech każdy stara się brać kameleona na ręce, a także go karmi.

 3. Makstnt
  28 sierpnia 2016 at 20:06 — Odpowiedz

  Witam
  Mam duże doświadczenie w hodowli gadów ale nigdy nie miałem kameleon a jak zapewnić dobre warunki jajeczką

  • 29 sierpnia 2016 at 08:06 — Odpowiedz

   Znajdziesz wpis o tym na blogu.

 4. Juki
  24 października 2016 at 08:00 — Odpowiedz

  Witam, kupiłem dwie samice kameleona jemenskiego z papierami od weta i jednego samca bez papierow, czy jest opcja żeby go podpiąć pod te samice żeby zarejestrować?

  • 25 października 2016 at 11:16 — Odpowiedz

   Bez potwierdzenia urodzenia w niewoli nie zarejestrujesz go.

 5. Juki
  7 listopada 2016 at 13:02 — Odpowiedz

  Ok, papiery na samca załatwiłem, teraz chcą zdjęcia kameleonow do rejestracji, są potrzebne jakieś specjalne, typu przód,tył, góra, dół, czy po prostu w terrarium? Bo takie mam starostwo które nic nie powie, nic nie pomoże…

 6. Dawid
  24 stycznia 2017 at 13:08 — Odpowiedz

  Witam!!!!Czy ktoś może wie czy muszę rejestrować kameleona w Polsce jeśli biorę go do Niemczech?

  • 13 marca 2017 at 08:33 — Odpowiedz

   Musisz

   • Sopelki
    23 kwietnia 2017 at 21:22 — Odpowiedz

    Czy przy wyrejestrowaniu kameleona powód śmierć 🙁 potrzebuje jakieś dokumenty ?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *