Moje wypociny

W jakim kierunku idzie terrarystyka?

Moi drodzy, pragnę zachęcić Was do dyskusji w jakim kierunku idzie terrarystyka. W dobie nielimitowanego dostępu do internetu, ogromnej liczby stron/portali/blogów na tematy hodowli zwierząt egzotycznych zauważam z każdym tygodniem wzrost niechęci do pozyskiwania cennych informacji na temat prawidłowego zapewnienia żywota swoich jaszczurek.

W wielu przypadkach powodem błędów w hodowli są braki chęci do pozyskiwania wiedzy bądź nieracjonalne myślenie. Często zauważam, że błędy wielu „terrarystów” popełnia nawet przy prostych rzeczach, które opisuje mój blog jak i inne strony w samym opisie gatunku danego kameleona.

Jakie błędy popełniają najczęściej hodowcy kameleonów? Otóż tutaj pewnie wiele osób z Was się zdziwi, ale na pierwszym miejscu jest nieodpowiednia wentylacja. Zgłaszają się do mnie osoby, że ich kameleon dziwnie otwiera pyszczek o czym już pisałem dość niedawno na blogu. Standardowo jednak dopytuje się także o terrarium i proszę o zdjęcia. Robię tak, by rozmówca nie próbował mnie oszukać, a niestety próbują to bardzo często robić. W takich wypadkach, kiedy widzę nieodpowiednio przystosowane terrarium do danego gatunku kameleona informuje swojego rozmówce o tym co powinien zrobić i w jakim przeciągu czasu. Niestety, mimo zapewnień, że ta osoba zrobi to szybko po kilku dniach ponawia się kontakt z tym samym problemem. Nie rozumiem, czy niektórzy ludzie myślą, że po kilku dniach WIELKIE błędy same miną? No nie i przez takie zachowanie uśmiercają swoje jaszczurki.

Niedawno zgłosił się do mnie pewien Pan, który informował mnie o kameleonie w opłakanym stanie znajdującym się u jego rodziny. Tutaj to, że kameleon miał kiepską wentylację to pikuś. Jego właścicielom nie chciało się codziennie podawać jaszczurce robali, dlatego też wszystkie które zakupili wrzucali od razu do terrarium, by kameleon sobie łapał je sam. Po prostu aż się serce krajało jak zobaczyłem w jakim opłakanym stanie jest jaszczurka. Właściciele nie mieli jakiejkolwiek wiedzy na temat hodowli tego gada. Co z nim się stało? Na szczęście obeszło się bez śmierci. Pan, który się zgłosił odnośnie tego kameleona zabrał go jak najszybciej się dało od tej rodziny. Kameleon został podjadany przez robaki, przez co psychicznie jest na pewno wycieńczony no i posiada uszkodzenia na ciele.

Kameleony to jaszczurki, które wymagają naszej uwagi, ale także wiedzy, którą uzyskać można całkowicie za darmo w sieci. Bez tego drugiego sama uwaga nie wystarcza. Jeśli nie masz czasu na zdobycie wiedzy i chęci – odpuść albo weź pod swoje skrzydła zwierzaka, który nie potrzebuje odpowiedniej wiedzy, by nie zrobić mu krzywdy. Moim zdaniem liczba osób zainteresowanych terrarystyką powiększa się z roku na rok. Czy to jest dobre? Myślę, że tak, jednak w niektórych wypadkach gady trafiają do nieodpowiednich osób. Czy warto ingerować jeśli widzimy, że coś dzieje się jakiemuś zwierzęciu? Oczywiście, że tak!

Mam nadzieję, że artykuł poruszy dyskusję, która pozwoli zmniejszać do minimum błędy w hodowli, a zwiększać chęci do nabywania wiedzy właścicieli tych zwierząt. Pamiętaj, w Twoich rękach może leżeć życie niejednego kameleona.

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *