Pokarm dla Kameleona

Świerszcz Domowy

świerszcze domoweŚwierszcz Domowy

Rozmiar: 15-25mm

Kolor: czarny, brunatny, brunatno-szary,

Świerszcz domowy to idealny pokarm dla naszego kameleona jednak w wielu przypadkach łatwo karmówka pada przed jej podaniem zwierzakowi. Co zrobić zatem, aby świerszcze dłużej nam wytrzymały? Najważniejszą rzeczą żeby utrzymać karmówke przy życiu należy dostosować odpowiednio pojemnik w którym będziemy je trzymać. Wysokość pojemnika nie powinna przekraczać 30-40cm, jednak szerokość musimy już dostosować do liczby świerszczy przechowywanych w nim – pamiętaj im większy pojemnik tym lepszy. Pojemnik powinien mieć także dobrą wentylację, aby świerszcze nam się w nim nie zagotowały. Temperaturę jaką powinny mieć w pojemniku to 18-35 °C z tyn, że im wyższa temperatura tym szybszy cykl wzrostu robaka. Świerszcze domowe są wszystko żerne i można podawać im zarówno suchą karmę w postaci płatków owsianych, pokarmu dla rybek oraz warzywa i owoce. Świerszcze domowe żyją około 12 tygodni.

Jak rozróżnić płeć u świerszczy?

Samce jak i samice posiadają skrzydła. Najlepiej poznać samicę po pokładełku, które służy jej do składania jaj. Pokładełko to cienka rurka, która wystaje samicy na końcu odwłoka. Pamiętaj także, że samce wydają dźwięk próbując tym zwabić płeć przeciwną.

Rozmnażanie świerszczy:

Samice po 2 tygodniach od osiągnięcia dorosłości składają jaja, dlatego też należy w przypadku chęci rozmnożenia ich przygotować wcześniej pojemnik z wilgotną ziemią lub torfem, który przykrywamy metalową siatką o rozmiarach oczka około 2-3mm. Pozwoli to nam zabezpieczyć jaja przed wyjadaniem ich przez dorosłe osobniki. Po kilku dniach należy pojemnik z złożonymi jajami przenieść do inkubatora w którym temperatura osiągać będzie 28-35°C jednak pamiętaj, aby nie przesuszyć podłoża. Po około 2 tygodniach powinny się wykluć młode osobniki.

Minusy hodowli:

  • Słaba odporność na zmienne warunki,
  • Dorosłe świerszcze żyją krótko,
  • Świerszcze gryzą i są dość agresywne,
  • Posiadają skłonność do kanibalizmu,
  • W dużych grupach zadeptują się.

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *