Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rozmnażanie Kameleonów Jemeńskich

Najczęściej rozmnażanym gatunkiem kameleonów jest kameleon jemeński. Jest to gatunek jajorodny, a sam proces inkubacji nie jest skomplikowany. Nie potrzebujemy do tego żadnego inkubatora, a szafki do której włożymy pojemnik z jajami, ale spokojnie… Zacznijmy od samego początku.

Jak wygląda proces dopuszczenia:

Samice mogą już w wieku około 6 miesięcy wytwarzać jaja w swoim organizmie. Są jednak wtedy za młode, dlatego dla bezpieczeństwa nie powinno się tak młodych samiczek dopuszczać do samca. W wieku około 12 miesięcy dopuszczamy samiczkę do terrarium samca. Cały proces kopulacji kameleonów oglądamy z kilku metrów starając się nie stresować jaszczurek. Samiec standardowo jak u kameleonów porusza pyszczkiem i tym sposobem przekonuje samice do siebie. W trakcje próby kopulacji może dojść do uderzeń pyszczkiem, a także do nerwowych sytuacji. Należy obserwować kameleony i w przypadku gryzienia się wyciągnąć natychmiast samicę. Cała kopulacja może trwać nawet godzinę od rozpoczęcia penetracji.

Po czym poznać, że samica jest w ciąży?

Samice w okresie ciąży mają żółto-pomarańczowe kropki na ciele. W momencie kiedy odstraszyć chcą samców od siebie nabierają dodatkowo bardzo ciemnego koloru podstawy zielonego, który zmienia się nawet na czarny.

Inkubacja jaj kameleonów jemeńskich

Jaja kameleonów jemeńskich należy włożyć do pojemnika z podłożem, np. t.j. wermikulit i zrosić go, a następnie zamknąć. Pojemnik wkładamy do szafki, która będzie naszym inkubatorem. Co około 1-2 tyg. doglądamy pojemnik i w przypadku wyschnięcia wody zraszamy go ponownie. Pamiętaj, że jajek nie spryskujemy, a ścianki pojemnika. Cykl doglądania i zraszania powtarzamy do momentu aż kameleony nie wyjdą z jaj. Inkubacja jaj kameleonów jemeńskich trwa od 6-9 miesięcy tym sposobem.

Jak wykluwają się kameleony

Na sam koniec inkubacji na jajku kameleonów pojawia się kropla, która świadczy o tym, że lada moment kameleon z niego wyjdzie. Może to być za kilka godzin, a nawet kilka dni. Należy wtedy co 1-2 dni spoglądać do pojemnika. Następnym etapem jest już wykluwanie się kameleonów jemeńskich. Często dostrzec możesz malucha, któremu wystaje główka z jaja i sobie śpi. Nie martw się to standardowy proces klucia i jeśli wszystko jest okej to zwierzak od kilku minut do nawet 2 dni wyjdzie z tego jajka.

Co zrobić po wykluciu się kameleonów jemeńskich?

Młode po kilku godzinach od wyklucia wyciągnij z pojemnika do przejściowego terrarium. Musi ono mieć odpowiednią ilość patyków dzięki której kameleon z jednego na drugi wejdzie sobie w łatwy sposób. Kameleony jemeńskie dopiero co wyklute karm codziennie świerszczami o wymiarach nie większych niż odległość między jednym, a drugim okiem. Dodatkowo kameleonom możesz podawać muszki owocówki.

U wszystkich kameleonów jemeńskich zweryfikujesz płeć od razu po wykluciu się zwierzaka. Sprawdź koniecznie jak rozpoznać płeć u kameleonów jemeńskich.

Leave a comment

Copyright Kameleony.net © Wszystkie prawa zastrzeżone.