Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rozmnażanie Kameleonów Jacksona

Rozmnażanie kameleonów trójrogich nie jest aż tak trudne jak utrzymanie młodych przy życiu do 6 miesiąca życia. Gatunek ten jest żyworodny więc nie będziemy inkubować jaj jak przy jajorodnych kameleonach, a pilnować odpowiednich temperatur w terrarium u samicy.

Już w wieku 12 miesięcy samice możemy dopuścić do samca. Po udanej kopulacji ciąża trwać może od 6 do 9 miesięcy. W tym czasie należy zapewnić odpowiednią dietę i nieskazitelne warunki do życia. Z jednego miotu samica kameleona trójrogiego potrafi urodzić od 6-30 młodych. W moim przypadku rekordowa liczba młodych wyniosła 28 sztuk.

Jak wygląda proces dopuszczenia:

Przed rozmyślaniem nad rozmnażaniem kameleonów trójrogich upewnij się, że samica jest w dobrej kondycji i o odpowiedniej wadze. Proces dopuszczenia trwać może od godziny do nawet kilku dni, dlatego to samice wpuszczamy do terrarium większego od niej samca. Jeżeli próbować będziemy dopuścić samca kameleona trójrogiego tej samej wielkości co samica lub mniejszego, kopulacja prawdopodobnie nie dojdzie do skutku lub będzie mocno utrudniona. Kameleony Jacksona podczas dopuszczenia obserwujemy z kilku metrów. W taki sposób nie będziemy stresować zwierząt. Koniecznie opróżnij z terrarium przed dopuszczeniem kameleonów owady, by nie rozpraszały uwagi jaszczurek. Sam stosunek kameleonów trwa zwykle około godziny czasu, dlatego usiąść wygodnie lub wyjdź z pomieszczenia i nie przeszkadzaj zwierzakom.

Po czym poznać, że samica jest w ciąży?

Samice w okresie ciąży z zielonego ubarwienia dodatkowo wchodzą w ciemne plamki. Ta metoda służy im do odstraszania samców, które chciałyby z nią kopulować.

Narodziny Kameleonów Jacksona

Jak wcześniej wspomniałem sama ciąża trwać może od 6-9 miesięcy. Po tym czasie samica zaczyna rodzić, co wygląda naprawdę wspaniale. W przypadku przenoszenia ciąży dojść może do zagrożenia życia jaszczurki. Warto wtedy udać się do weterynarza w celu zweryfikowania czy ze stanem zdrowia jest wszystko ok.

Co zrobić po narodzinach kameleonów?

Niezwłocznie wyciągnij młode z terrarium, by samica nie pomyślała o ich zjedzeniu. U mnie na szczęście z powodów odpowiednich warunków, suplementacji i owadów do takiej sytuacji nigdy nie doszło. Zapewnij terrarium dla kameleona trójrogiego z dużą ilością patyków np. z wierzby mandżurskiej i roślinnością żywą. Zapewniając odpowiednie warunki i nie popełniając błędów kameleony będą rosły w oczach.

Osobiście rozmnożyłem kameleony trójrogie kilkukrotnie. Pamiętaj, że młode dopiero co urodzone są naprawdę delikatne i uśmiercić je można byle jakim nawet najmniejszym błędem.

Leave a comment

Copyright Kameleony.net © Wszystkie prawa zastrzeżone.