Moje wypociny

Rozmnażanie i Ciąża Kameleona

Rozmnażanie kameleonów w niewoli nie jest wcale takie skomplikowane. Do rozmnażania będzie nam potrzebna para kochanków w dobrej kondycji – głównie mowa tutaj o samicy. Na początku zadbaj o to, aby parka była dojrzała płciowo. Zaleca się samice dopuszczać nie wcześniej niż w wieku 8-12 miesięcy, a jej waga powinna wynosić około 65g. W drugiej kolejności zważ przed kopulacją kameleonów samicę, tak aby móc raz na jakiś czas sprawdzać czy przybiera ona na wadze. Samicę zawsze wpuszczamy do terrarium samca, gdyż na swoim terenie może być dla niego nieczuła i terytorialna. W trakcie rozmnażania kameleonów starajmy się ich nie stresować, głównie dominującą płeć tych zwierząt ponieważ mogą swoją drugą połowę mocno poranić. Jeśli widzisz, że kameleony wykazują się agresją, to przesuń spotkanie na inny dzień.

Podczas ciąży samica kameleona powinna otrzymywać więcej pokarmu, ale także wapnia, które będzie odpowiedzialne za prawidłowe uwapnienie skorupek jaj. Zbyt młode samice mogą nie przeżyć ciąży, dlatego starajmy się rozmnażać je w odpowiednim wieku i wadze. Pamiętaj, aby zapewnić odpowiednią głębokość torfu na dnie terrarium, które umożliwi samicy zakopywanie jaj. Najczęstszym problemem z ciążą u kameleona jest zaparcie jaj, które jest głównie powodowane przez stres, nieodpowiedni wiek i wagę, złą dietę i zły stan zdrowia co skutkować może nawet śmiercią gada. Czas po jakim samica kameleona składa jaja zależny jest od jej gatunku dla przykładu kameleon jemeński składa mniej więcej od 21 do 40 dnia po udanym stosunku. Warto tutaj poczytać więcej o tym już w artykule poświęconym odpowiedniemu gatunkowi kameleona.

Najbardziej optymalną temperaturą podczas inkubacji jaj kameleona jemeńskiego jest temperatura 24-27°C w dzień z delikatnym spadkiem w nocy do 21°C. Zapewnij podczas inkubacji jaj nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także wilgotność. Zbyt mała wilgotność może skutkować zapadnięciem się jaj, a zbyt duża ich zniszczeniem. Koniecznie podłoże w terrarium musi być wilgotne, ale nigdy nie mokre. Najczęściej wybieranym podłożem do inkubacji jest torf, perlit i wermikulit. Jaja powinny być przechowywane w ciemnym miejscu. Przed wykluciem kameleonów zauważysz jakby jaja miały na sobie rosę. Czas trwania inkubacji jaj zależy także od gatunku kameleona do którego one należą.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć także o tym, że po narodzinach kameleonów powinniśmy zgłosić się z nimi do powiatowego lekarza weterynarii, który wyda nam odpowiednie dokumenty pozwalające nam na rejestrację kameleonów w moim przypadku w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

10 Komentarze

 1. Bartek
  30 sierpnia 2015 at 17:47 — Odpowiedz

  Chce zacząć chodwle kameleonów i mam pytanie dotyczące tego gdzie przechowywać wyklute kameleony?

  • 30 sierpnia 2015 at 21:12 — Odpowiedz

   W terrarium, oczywiście nie dawaj małym kameleonom zbyt dużego terrarium od razu. Lepiej by miały picie i jedzenie w zasięgu wzroku 🙂

 2. Kamil
  27 kwietnia 2016 at 21:05 — Odpowiedz

  Mam pyt trochę spóźnione 🙂 Czy mam mieć dwa terraria dla samca i dla samicy ??? Cytat „Samicę zawsze wpuszczamy do terrarium samca, gdyż na swoim terenie może być dla niego nieczuła i terytorialna. W trakcie rozmnażania kameleonów starajmy się ich nie stresować, głównie dominującą płeć tych zwierząt ponieważ mogą swoją drugą połowę mocno poranić. Jeśli widzisz, że kameleony wykazują się agresją, to przesuń spotkanie na inny dzień.” ????????

  • 1 maja 2016 at 14:32 — Odpowiedz

   Możesz mieć jedno, ale jeśli masz jedną samicę, to uważaj jak dorosną na to by jej nie zamęczył.

 3. Kamil
  27 kwietnia 2016 at 21:18 — Odpowiedz

  Zastanowiłem się i w takim razie myślę że najlepiej byłoby je wykastrować ale czy się da ? czy wpłynęło by to na ich zachowanie ? PROSZĘ O PILNĄ ODP !!!!

  • 1 maja 2016 at 14:33 — Odpowiedz

   Pierwsze słyszę o takim pomyśle. Nie wypowiem się na ten temat 🙂

 4. Moris
  28 maja 2016 at 21:28 — Odpowiedz

  A moje pytanie brzmi po jakim czasie od złożenia jaj samica może ponownie składać jaja bez zapłodnienia….?

 5. Michal
  4 września 2017 at 09:27 — Odpowiedz

  Witam
  Mam pytanie dotczace nie tylko kameleonów ale także np agam. Czy jak się trzyma razem parke to one same wiedza kiedy jest czas na kopulacje? Same wiedza w jakim wieku mogą to robić ?

  • 25 września 2017 at 11:27 — Odpowiedz

   Nie trzyma się kameleonów, które są zwierzętami terytorialnymi w parkach. Samiec będzie napierał na samicę w momencie dojrzałości płciowej, mimo tego, że nawet nie jest ona wstanie potem złożyć tych jaj gdyż jeszcze jest zbyt mała.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *