Moje wypociny

Paweł Czapczyk – Zwierzęta, rośliny, wyposażenie i aranżacje

Witajcie moi drodzy! W dniu dzisiejszym chciałbym opisać Wam niesamowite arcydzieło Pana Pawła Czapczyka jakim jest książka „Terrarium, Zwierzęta, rośliny, wyposażenie i aranżacje” wydawnictwa Samo Sedno. Książka jest skierowana zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych terrarystów, dlatego zapraszam Was do dalszej części artykułu.

Chciałeś kiedykolwiek stworzyć terrarium tropikalne, ale zastanawiasz się jakie mogą Cię czekać niespodzianki? Jak czytamy w książce dla niedoświadczonego terrarysty może to być nie lada wyzwanie. Przez błędy w tworzeniu owego terrarium może czekać nas gnicie roślin spowodowane złą gospodarką wodną, rozwój pleśni i innych grzybów, które psują nie tylko wygląd zbiornika, ale także mogą prowadzić do szeregu chorób naszego zwierzaka.

Tak naprawdę to książka nakłoniła mnie do stworzenia nowego terrarium tropikalnego dla swojego kameleona z płyty meblowej. Wymiar terrarium to 100cm, 60cm , 50cm – wysokość, szerokość i głębokość. Z pewnością jak tylko będzie gotowe pochwalę się nim na fanpage. Wracając jednak do książki chciałbym poruszyć rozdział czwarty poświęcony roślinności. Jest to jeden chyba z najbardziej interesujących obecnie mnie rozdziałów, ale nie bez przyczyny. To, że będę tworzyć nowe terrarium swojemu gadowi to już wiecie. Wiecie także, że będzie to terrarium tropikalne, a jeśli jest to tropikalne terrarium, to musimy koniecznie udekorować je roślinami żywymi, które nie zaszkodzą naszemu zwierzakowi jeśli je skonsumuje! Co mogę powiedzieć zatem o tym rozdziale? Jest to najlepsze miejsce do zdobycia wiedzy na temat roślin, które możemy hodować w danych typach terrariów. Moje zaskoczenie było na tyle pozytywne czytając ten rozdział, że kilka godzin po przeczytaniu już całego arcydzieła postanowiłem kupić 14 roślin do nowego terrarium. Roślinki na razie malutkie, ale z biegiem czasu, jak już terrarium będzie gotowe, na pewno będą odpowiednio wielkie!

To co opisałem Wam moi mili powyżej, to nie wszystko co możecie w tej książce znaleźć. Książkę polecam wszystkim, którzy planują, budują bądź już zbudowali terrarium, ale chcieliby upewnić się czy wszystko zrobili poprawnie czy też popełnili gdzieś błąd. Wiemy dobrze, że terrarium jest domem dla naszego zwierzaka, dlatego musi być jak najlepiej do niego dostosowane.

Poniżej przedstawiam Wam wszystkie rozdziały z książki. Mam nadzieję, że zainteresowałem Was tym 344 stronicowym dziełem.

1. Typy i rodzaje terrariów
2. Oprzyrządowanie i wystrój terrarium a środowisko życia roślin i zwierząt
3. Zakładamy terrarium – krok po kroku
4. Rośliny w terrarium
5. Menu doskonałe
6. Prace pielęgnacyjne i higiena w terrarium
7. Profilaktyka i leczenie zwierząt
8. Skąd wziąć zwierzęta i jak je przewieźć?
9. Krokodyla kup mi, luby – zwierzęta niebezpieczne, jadowite i trudne w hodowli
10. Terrarystyka polska w świetle konwencji waszyngtońskiej i prawa unijnego
11. Zwierzęta w terrarium – przegląd grup i gatunków

4 Komentarze

 1. kordian
  11 maja 2016 at 21:27 — Odpowiedz

  mam pytanie ile powinna ważyć samica kameleon jemeńskiego

  • 13 maja 2016 at 12:36 — Odpowiedz

   wszystko zależy od rozmiaru i wieku. A jaki wiek Ciebie interesuje ?

 2. Wojtek
  16 maja 2016 at 15:19 — Odpowiedz

  Witam,
  Jaką moc powinna mieć żarówka do wyspy cieplnej? 50w, 70w czy 150w?

  • 18 maja 2016 at 12:46 — Odpowiedz

   Wszystko zależy od odległości między żarówką, a wyspą ciepła i rozmiarem terrarium. Podaj te 2 parametry.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *