Moje wypociny

Kameleon roztwiera dziwnie pyszczek

Od pewnego czasu zauważyłem bardzo dużo wiadomości, które przesyłacie mi na maila i fanpage o tym, że Wasz kameleon dziwnie ma otwarty pyszczek. Niestety nie dzieje się to bez przyczyny. Głównym powodem tego typu zachowania jest nieodpowiednia wentylacja w terrarium dla naszego gada przy wysokiej temperaturze.

Dobra wentylacja w terrarium to podstawa, ponieważ kameleony potrzebują dużo świeżego powietrza. Jeśli Twój kameleon nagle roztwiera pyszczek, nawet wtedy gdy siedzi na wyspie ciepła to powinieneś w mgnieniu oka zareagować. W terrarium kiedy mamy włączoną żarówkę grzewczą bądź inne źródło ciepła niestety przy braku odpowiedniej wentylacji powietrze się rozrzedza i nasza jaszczurka nie ma jak oddychać.

Co zrobić gdy kameleon otwiera pyszczek?

Tak naprawdę trzeba jak najszybciej działać. Zawsze jak do mnie piszecie i pytacie dlaczego tak się dzieje, to nie staram się Wam tłumaczyć w pierwszej kolejności dlaczego, ale od razu mówię co trzeba zrobić, by Wasz gad się nie udusił. Na początku musimy wyciągnąć kameleona z terrarium, najlepiej na jakiegoś kwiatka gdzie przesiedzi przygotowanie do: poprawienia wentylacji w terrarium (jeśli to nie będzie trwało kilka godzin), bądź stworzenie „terrarium” na oknie gdzie umieścisz wiele gałązek do wspinaczki, wyspę ciepła, wodospad oraz miejsce do posiłku. Jeśli nie mamy możliwości poprawienia wentylacji w terrarium, to nie próbujmy go tam na siłę trzymać ponieważ efektem będzie śmierć w męczarniach kameleona. Jeśli jednak uprzemy się na trzymanie jaszczurki w terrarium z kiepską wentylacją to zostaw chociaż jedną z połów przedniej szyby terrarium otwartą i co najwyżej zrób ją z siatki.

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *