Gatunki Kameleonów

Kameleon lamparci (Furcifer pardalis Cuvier, 1829)

Kameleon Lamparci dożywa około 10 lat w amerykańskich hodowlach, a w niemieckich około 7 lat. Długość życia zależy tak naprawdę także od przebytych chorób, rodzaju karmienia, warunków hodowli. Często zdarza się, że silne samice żyją dłużej niż samce.
Aktywność – dzienna.
Opis odmian i zasięg geograficzny – Furcifer pardalis to średniej wielkości jaszczurka z mocno odznaczającymi się cechami płciowymi. Samce posiadają szeroki wachlarz ubarwienia oraz „ozdoby” na głowie, np. hełm ciągnący się nad oczami i nosem. Mniejsze samice mają skórę kamuflującą się z otoczeniem, w którym żyją.
Dorosłe samce z wyspy Nosy Be różnią się kolorystyką skóry od pozostałych populacji. Mogą mieć barwę turkusową lub niebiesko-zieloną. Czasami występują osobniki z żółtymi ustami. Paleta kolorów na głowie zwierząt ma związek z wiekiem kameleonów lamparcich oraz ich cechami osobniczymi.
Ambanja jest odmianą geograficzną osiągającą największe rozmiary. Odmiana ta często bywa nazywana „tęczową”, gdyż poszczególne osobniki nierzadko mocno różnią się od siebie.
Czerwona forma kameleona lamparciego żyje na północy Madagaskaru. Diego Suarez ma czerwoną skórę z zielonym nalotem. Lokalne populacje niejednokrotnie przybierają barwę żółtą.
Sambava to zwierzęta o pomarańczowej skórze. W zamkniętych populacjach można spotkać czarne lub ciemnozielone osobniki.
Moroansetra ma kolor czerwony lub pomarańczowy. Odpoczywające samce osiągają barwę krwistoczerwoną z zielonymi oraz białymi pasami ulokowanymi na całym ciele.
Żyjące na północy Madagaskaru Tamatave zwykle są ciemnozielone. Od Moroansetra różni je większa ilość koloru czerwonego oraz pomarańczowego.
„Różowe pantery”, czyli kameleony z Anarkamy żyją na kamienistych terenach. Samce w stanie podniecenia charakteryzuje przepiękne różowe ubarwienie.
Samce z wyspy Nosy Bohara są szaro-niebieskie, czasami mają zielono-niebieskie pasy. Osobniki tej odmiany osiągają bardzo duże wielkości.
Andapa to bardzo odporna populacja. Osobniki posiadają skórę koloru czerwono-zielonego, czasami również żółtego.

Wyposażenie terrarium dla Kameleona Lamparciego

Zły wybór terrarium skutkuje chorobami układu oddechowego, które prowadzą do śmierci kameleonów. Zwierzęta ta potrzebują dużych zbiorników z ściankami lub sufitem wykonanym z siatki, ale oczywiście nie cały. Dobrze sprawdzają się np. klatki dla ptaków lub dużych gryzoni. Możemy wykorzystać także szklane akwarium, warunkiem koniecznym jest jednak jego bardzo dobra wentylacja.
Wielkość klatki nie powinna być mniejsza niż 60x80x50cm – szerokość, wysokość i głębokość. W miesiącach letnich warto postawić na terrarium ogrodowe, dzięki któremu jaszczurki mają dostęp nie tylko do dużej przestrzeni, ale i świeżego powietrza.
Oświetlenie terrarium powinno być intensywne i mieszane. Możemy wykorzystać świetlówki, żarówki energooszczędne, naturalne promienie słoneczne. Równie ważna jest wysoka wilgotność powietrza. Wyposażenie klatki i gałęzie powinny być jednak suche, dzięki temu zwierzęta unikną niepożądanych infekcji.

Żywienie Kameleonów Lamparcich

Kameleon lamparci to nienasycone głodomory. Zwykle sięgają po odpowiednio duży pokarm. Hodowcy najczęściej podają świerszcze, karaczany i mączniki.

Rozmnażanie Kameleonów Lamparcich

Dojrzałość płciową osiągają jeszcze przed 6 miesiącem życia. W naturze młode lęgną się po pół roku – roku (od września do kwietnia).

10 Komentarze

 1. najciekawsze blogi
  18 listopada 2014 at 16:49 — Odpowiedz

  Piękne zdjęcia ukazujące różnorodność tego gatunku 😉

 2. Marcel4
  30 listopada 2014 at 17:52 — Odpowiedz

  Bardzo dobry artykuł o kameleonie lamparcim, jednego co mi brakuje na stronie to z tego co słyszałem są podobno kilka jak nie więcej podgatunków kameleona lamparciego. Pytanie jakie ? Czy mogę spodziewać się takich treści tutaj w najbliższym czasie ?

 3. Marek
  9 września 2015 at 16:55 — Odpowiedz

  Witam.
  Jestem początkującym terrarystą i od dawna myślę o kameleonie. Razem z siostrą zastanawiamy się nad kameleonem lamparcim.

  • 10 września 2015 at 12:29 — Odpowiedz

   Hej,
   Pamiętaj o tym, że samce są zawsze ładniej ubarwione. Jaka odmiana Ciebie interesuje najbardziej ?

   • Amelia
    25 grudnia 2015 at 22:27 — Odpowiedz

    Podłączam się 🙂 Też myślę nad zakupem kameleona lamparciego… Albo noisy be (niebieskie) albo ambanja… Gdzie najlepiej kupić kameleona?
    Pozdrawiam

 4. Marek
  10 września 2015 at 19:37 — Odpowiedz

  Witam.
  Interesuje mnie odmiana Ambliobe red bar. Nie jestem jednak pewien, czy to ta o którą mi chodzi i z góry przeprzszam, za błędy w nazwie.

 5. Marek
  12 września 2015 at 16:43 — Odpowiedz

  Przepraszam pomyliłem się w nazwie. Interesująca mnie odmiana to Ambliobe blue bar.

 6. Daniel
  19 marca 2016 at 11:11 — Odpowiedz

  Wszystkie odmiany barwne Furcifer pardalis żyją na północy , ółnocnym zachodzi , północnym zachodzie Madagaskaru, a Tamatave jest odmianą akurat występującą najbardziej na południu

 7. Michał
  26 grudnia 2016 at 20:18 — Odpowiedz

  Mam pytanie zamierzam nabyć kameleona tego gatunku i mam pytanie gdzie można zaopatrzyć się w terrarium jak i samego kameleona?

  • 1 stycznia 2017 at 11:11 — Odpowiedz

   Napisz do mnie wiadomość na fanpage 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *