Moje wypociny

Jak Budować i Wystroić Terrarium dla Kameleona

Terrarium dla kameleona powinno być odpowiednio zbudowane, ale także urządzone. Prócz rozmiaru i wentylacji terrarium konieczne jest zapewnienie kameleonowi odpowiednich warunków, aby czuł się w nim jak w domu.
Poniżej przedstawiam ogólne wytyczne z których spokojnie można korzystać przy budowaniu i aranżacji terrarium dla większości gatunków kameleonów.

 1. Terrarium powinno być wyższe niż szersze. Pamiętaj, że rozmiar terrarium tak naprawdę zależy od gatunku kameleona. Dla przykładu kameleon jemeński powinien mieć terrarium o minimalnych rozmiarach 80x60x50x cm (wysokość, szerokość i głębokość), a z kolei para Rieppeleon Brevicaudatus może mieć terrarium o wymiarach 40x30x30cm. Polecam przed zakupem bądź budową terrarium dla kameleona zapoznać się z opisem danego gatunku.
 2. Terrarium musi mieć odpowiednią wentylacje czyli na minimum 2 ściankach montujemy siatkę. Oczywiście siatka nie musi składać się z 100% ścianki, ale np. może być to pasek 15 cm wysokości i całej szerokości ścianki.
 3. W terrarium powinna znajdować się żarówka UVB o odpowiedniej mocy, ale także żarówka grzewcza, dzięki której uzyskamy wyspę ciepła gdzie nasz gad będzie mógł się nagrzewać. Pamiętaj o umiejscowieniu ich w taki sposób, który uniemożliwi kameleonowi ich dotykania.
 4. Promienie ultrafioletowe nie przenikają przez szkło, dlatego staraj się unikać sytuacji montowania żarówki UVB poza terrarium, jeśli jest ono zbudowane ze szkła.
 5. Do wnętrza montujemy minimum jedną roślinę żywą, którą będzie mógł podjadać sobie nasz gad. Oczywiście możemy także dać sztuczne rośliny i udekorować nimi nasze terra.
 6. Ułóż odpowiednią ilość dróżek z patyków, korzeni bądź lian, aby Twój kameleon miał swobodę ruchu po całym terrarium, a nie tylko po jego kawałku. Zadbaj także o kryjówki gdzie w razie poczucia zagrożenia gad będzie mógł się ukryć.
 7. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w terrarium jest ważne. Polecam wodospad, który będzie także spełniał rolę wodopoju kameleona.
 8. Zamontuj miseczkę z jedzeniem w taki sposób, aby miał on do niej łatwy dostęp.
 9. Monitoruj temperaturę w terrarium. Polecam zamontować na wysepce i w najchłodniejszym miejscu termometr.
 10. Zamontuj hydrometr i monitoruj także wilgotność w terrarium

28 Komentarze

 1. 25 stycznia 2015 at 12:19 — Odpowiedz

  Świetny blog. Szybki kontakt. Kamil bardzo pomocny. Dzięki tej osobie zaczynam przygodę z terrarium. Zajebi**** Polecam.

 2. 26 lutego 2015 at 07:53 — Odpowiedz

  Cześć.
  Przymierzam się do zakupu swojego pierwszego kameleona. Terrarium o wymiarach wewnętrznych 80x50x160 (szerokość głębokość wysokość) buduje sam. Ściany terrarium wyłożyłem styropianem , wodospad też robię ze styropianu. Zastanawiam się jakie powinienem kupić żarówki? Czy wystarczy mi jedna żarówka grzewcza czy może powinny być dwie i o jakiej mocy? Żarówki kupić zwykłe czy może halogenowe są lepsze? No i jakiej mocy powinna być żarówka UVB? Wiele osób pisze, żeby do wysokiego terrarium zamontować matę grzewczą, czy jest to niezbędne?
  Mam też pytanie odnośnie „kryjówki” dla kameleona. Czy może to być większa żywa roślina czy może zrobić coś w rodzaju niewielkiej jaskini na ściance terrarium?

 3. 29 grudnia 2015 at 16:36 — Odpowiedz

  Witam serdecznie,
  czy polecasz jakieś publikacje książkowe na temat hodowli Kameleona (Lamparci lub jemeński – nie moge się jeszcze zdecydować)?
  Zależy mi na jak najlepszym przygotowaniu do trzymania takiego zwierzaka w domu. Chciałbym w możliwie najlepszym stopniu zapewnić mu warunki bytowe i odwzorować biotop w terrarium, tym bardziej, że mam „trochę” miejsca w pokoju, które mógłbym dla niego zagospodarować.
  Co do trzymania klilku osobników – para czy harem? A może lepiej dwa osobniki tej samej płci? Tak jak mówię miejsca mogę zagospodarować pod dostatkiem.

 4. 5 stycznia 2016 at 11:15 — Odpowiedz

  Nie polecam szczerze mówiąc żadnej z publikacji. Jedyne co mogę polecić to czytanie mojego bloga. Polecałbym jednak harem zrobić.

 5. Marlena
  1 marca 2016 at 15:50 — Odpowiedz

  Hej! Zastanawiamy się z chłopakiem nad kupnem kameleonka 😉 moje pytania dotyczą żarówki UVB.
  1. Która żarówka jest lepsza dla kameleona 5,0 czy 10,0 i czy jest duża różnica między tymi żarówkami?
  2. Znalazłam żarówkę Exo Terra Solar glo, która łączy żarówkę UVB i cieplną w jednej, z tego, co jest w opisie ma dawać światło podobne do światła słonecznego. Jak myślisz, czy taka żarówka byłaby dobrym rozwiązaniem?
  Dzięki z góry za odpowiedź, pozdrawiam!!! 🙂

  • 3 marca 2016 at 10:43 — Odpowiedz

   a Jaki rozmiar terrarium ?

   • Marlena
    4 marca 2016 at 10:47 — Odpowiedz

    90x60x45. Mam nadzieję, że nie jest za małe?? 🙂

    • 6 marca 2016 at 21:43 — Odpowiedz

     Jest w miarę ok, ale mogło by być trochę głębsze 🙂

 6. Andrzej
  2 marca 2016 at 15:15 — Odpowiedz

  Witam.
  Troche wprowadzasz w błąd ludzi.
  Kameleon nie potrafi pić (jemeński) z wodospadu. Zaznaczam odrazu że chodzi o wodospad w którym woda tylko spływa po kamieniach. Takim wodospadem jest Exo terra M i L. Gdzie napisane jest że dla wszystkich jaszczurek z wyłączeniem kameleonów. Dopiero najwiekszy rozmiar tego wodospadu XL ma możliwość picia przez kameleona. Gdyż woda kapie, zaznaczam KAPIE, z pewnej części wodospadu. Kameloeon nie widzi wody na podłożu tylko krople spadające. Więc dawanie mu wodospadu z wodą płynącą po kamieniach mija się z celem. Mi tak wcisął sprzedawca wodospad. twierdząc że będzie ok.

  Twój blog nie jest dokładny. I czasami warto zasięgnąć wiedzy nie tylko u ciebie. Książki też warto czytać.
  A najlepszym workiem wiadomości jest sam kameleon.

  • 3 marca 2016 at 10:43 — Odpowiedz

   Dziwne, u mnie piły kamyki 🙂
   Nie zaprzeczam, warto czytać także książki 🙂

 7. Wojtek
  23 kwietnia 2016 at 09:27 — Odpowiedz

  Witam,
  Czy terrarium 60x45x60 będzie odpowiednie dla samicy kameleona jemeńskiego?

 8. Beata
  27 maja 2016 at 15:13 — Odpowiedz

  Witam 😉
  Proszę o radę , gdzie najlepiej jest kupić gotowe, w pełni wyposażone terrarium dla kameleona jemeńskiego ? W naszej miejscowości niestety nie ma takich sklepów……a mąż ma dwie lewe ręce ; / a czytając opinie w sieci można „zgłupieć „…. ;/

  • 27 maja 2016 at 15:15 — Odpowiedz

   Jeśli chodzi o w pełni wyposażone terrarium, to zauważyłem na allegro takie aukcje. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią wielkość, bo na aukcjach są trochę zaniżone. W opisie jemena znajdziesz takie informacje 🙂

 9. Piotrek
  2 października 2016 at 18:08 — Odpowiedz

  Cześć 🙂 Przymierzam się do kupna kameleona jemeńskiego. Oczywiście najpierw zacznę od budowy terrarium. I tu pytanie. Mam taką fajną wnękę w ścianie którą chciałbym do tego wykorzystać. I teraz najgorsze. Mam nadzieję że mnie nie zdołujesz odpowiedzią 😉 Otóż wymiary to 60cm szerokości, 20 ! głębokości, ale za to 190 wysokości. Może chociaż ta wysokość przeważy nad odp. TAK 😉
  Drugie pytanie, czy harem jest konieczny, czy wystarczy tylko jedna koleżanka ? 😉 Pozdrawiam

  • 4 października 2016 at 10:23 — Odpowiedz

   Niestety głębokość jest ponad 2x za mała. Trzymanie pary w jednym terrarium zależne jest od tego czy kameleony będą się tolerowały czy też nie. Żeby nie mieć problemu najlepiej trzymaj osobno.

 10. Baro
  7 listopada 2016 at 20:09 — Odpowiedz

  Witam.
  Chciałbym zapytać się jakie roślinki najbardziej toleruje to cudowne stworzenie może być coś co rośnie bo przestrzeń jaką roślina będzie miała to około 2m

 11. Ata
  30 listopada 2016 at 16:03 — Odpowiedz

  Witam
  Przez 6 lat mialam legwana zielonego niestety 6 lat temu moja Leoska zdechla.
  Teraz mysle o kameleonie jemenskim .nawet znalazlam hodowle. Bardzo prosze o informację ktore moga mi sie przydac.
  Pozdrawiam
  Ata

 12. kox
  15 maja 2017 at 14:17 — Odpowiedz

  pasuje samiec czy bardziej samica bo słyszałem że samica jest mniejsza a masz jakieś swoje filmy to bym oglądnoł

  • 1 czerwca 2017 at 14:32 — Odpowiedz

   Sprecyzuj swój komentarz. Gatunek i o co dokładnie chodzi. W internecie masz dużo filmików.

 13. omlox
  6 czerwca 2017 at 18:21 — Odpowiedz

  Witam, jestem zainteresowany od dawna zakupem kameleona, i czy terrarium 80 cm wysokości, 40 cm szerokości, i 40 cm głębokości będzie wystarczające?

  proszę o odpowiedż

  pozdrawiam omlox

  • 9 czerwca 2017 at 15:19 — Odpowiedz

   Wszystko zależy od tego jaki gatunek będziesz chciał trzymać w tym terrarium. Jeśli jemeński lub lamparci to szerokość i głębokość dałbym 45cm, a jeśli chodzi o wysokość to zostawiłbym taką tylko oświetlenie zrobił na zewnątrz terrarium.

 14. paxton
  7 czerwca 2017 at 13:30 — Odpowiedz

  witam mam terrarium o wysokości 50cm a szerokości 100cm chce kupić samice kameleona jamajskiego czy takie terrarium odpowiada dla samicy

  • 9 czerwca 2017 at 15:19 — Odpowiedz

   Niestety to terrarium jest za niskie i wieku 4-5 miesiąca, będziesz musiała zmienić terrarium na wyższe.

 15. paxton
  3 lipca 2017 at 14:46 — Odpowiedz

  jakie rośliny można wsadzić do terarium

  • 9 lipca 2017 at 09:51 — Odpowiedz

   Masz o tym wpis na blogu wystarczy poszukać 🙂

 16. Maciej
  1 września 2017 at 14:44 — Odpowiedz

  Chciałem zapytać bo mam problem dla terrarium o wymiarach [ 50 * 50 *100 ] potrzeba żarówki o mocy jakiej
  UVB o mocy ???W , Nocna ???W i ostatnia Grzewcza ???Woltów

  • 25 września 2017 at 11:28 — Odpowiedz

   UVB spokojnie wystarczy 25w, nocnej nie używaj, a co do grzewczej wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu. Jeśli masz pokojową, to spokojnie wystarczy 35w.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *