Pokarm dla Kameleona

Drewnojad

drewnojadDrewnojad

Rozmiar: 50mm

Kolor: jasnopomarańczowy,

Drewnojad jest owadem popularnym w urozmaiceniu diety naszych zwierzaków. Kameleonowi podawany najlepiej raz na 2 tygodnie. Budową przypomina swojego mniejszego krewniaka mącznika młynarka, a jego ciało wyróżnia twarda głowa i wydłużone ciało o rozmiarach wynoszących do 4cm. Ostatnia forma tego owada wynosi do 5cm długości. Przy podawaniu kameleonowi, aby uniknąć przegryzienia się przez żołądek naszego pupila należy zmiażdżyć głowę robaka.

Jak rozróżnić płeć?

Płeć u żuka jest łatwa w rozróżnieniu. Różnicę płci możemy zauważyć już po sprawdzeniu nadustka owada. Samce posiadają wyraźna jasną błonkę w jego wycięciu, a samice oczywiście nie posiadają analogicznej struktury nadustka.

Rozmnażanie drewnojada:

W momencie kiedy spełniamy odpowiednie wymagania, nasze owady będą rozmnażać się chętnie. Osobiście stosuje temperaturę 25°C co pozwala larwą rozwinąć się w około 3-4 miesiące. Wilgotność utrzymujemy w naszym terrarium dla owadów 80%. Pojemnik nie musi być duży, jednak preferuje tutaj urozmaicenie podłoża dla larw o wiórki dla gryzoni. Pozwoli to nam zmniejszyć kanibalizm wśród larw. Pokarm, który stosuję to najczęściej karma dla kota, psa, kawałki chleba jak i kawałki surowego mięsa, które pozwoli nam wyeliminować kanibalizm do prawie 0%. Po przepoczwarzeniu, które trwa od 3-4 tygodni należy zmienić podłoże na torf i kawałki spróchniałego drzewa liściastego i do przygotowanego pojemnika włożyć już dorosłe osobniki, które najlepiej karmić karmą dla rybek. Samice składają około 1000 jaj przez całe życie, a potrafią przeżyć nawet rok czasu. Po złożeniu jaj larwy wykluwają się po okresie 2 tygodni jeżeli temperatura osiąga 25-30°C.

Minusy hodowli:

  • Mogą przegryźć żołądek naszego zwierzaka,,

Plusy hodowli:

  • Długa żywotność,
  • Nie potrafią wspinać się po ściankach,
  • Łatwy w hodowli,
  • Minimalny kanibalizm,
  • Odporny na przesuszenie i wilgotność.

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *