Moje wypociny

Czy Kameleon może być dla początkujących?

Siemanko! Zawsze na blogu pisałem, że kameleony są jednymi z najtrudniejszych jaszczurek w hodowli. Z każdym rokiem mojej przygody z tymi zwierzętami zauważam, że ludzie częściej na kameleony się decydują, ale coraz lepiej są do edukowani dzięki czemu mniej popełniają błędów z ich hodowlą.

Dziś muszę Wam się przyznać, że jestem wstanie powiedzieć na cały głos, że jednak KAMELEONY TO ŁATWE W HODOWLI ZWIERZĘTA, a to dlatego, że naprawdę wszystkie warunki związane z ich utrzymaniem realizujecie skrupulatnie. Kameleony wymagają pewnych zachowań, odpowiedzialności ich właścicieli, a także odpowiednich warunków, które może sprawić mu nawet początkujący terrarysta. W tym artykule opiszę kilka błędów, które najczęściej były popełniane przez początkujących jak i zaawansowanych hodowców.

Wentylacja w Terrarium dla Kameleona

Często słyszę lub czytam wiadomości od Was o tym, że macie problem z kameleonem. Widzicie, że zaczął kopać w torfie/ziemi i jakoś dziwnie zaczął się zachowywać. Najczęściej dochodzę do wniosku, że błąd jest związany z nieodpowiednią wentylacją. Czasami zdarza się, że niestety nie potraficie nawet przyznać się do swojego błędu i wykłócacie się ze mną, że macie racje. W takich sytuacjach najczęściej pytam to dlaczego do mnie piszesz skoro wiesz lepiej. Niestety to, że przez 3/4 roku wszystko było dobrze, nie oznacza, że w trakcje wakacji nie jest za duszno kameleonowi i próbuje uciec z terrarium. Niektóre kameleony potrzebują mniejszej wentylacji inne większej. Dla kameleona lamparciego czy jemeńskiego ta wentylacja powinna być dosyć spora minimum 2 ścianki lub jedna i sufit wykonana z siatki. Kameleony pigmejskie trzymać możemy w terrariach z dużo mniejszą wentylacją u mnie to wygląda, że mam pasek na suficie i pod przednimi drzwiczkami i to wystarcza.

Suplementacja – jakie i jak podawać witaminy i wapń dla Kameleona

Niekiedy zdarza się, że chcecie zaoszczędzić na kameleonie. Niestety, na większości rzeczach nie można, mowa tu o oświetleniu, suplementacji i pokarmie. Większość gatunków kameleonów potrzebuje aby je suplementować. Witaminy z d3 powinniśmy podawać naszej jaszczurce raz w tygodniu na robakach, a wapń bez d3 nawet do 6 razy. Oszczędność i kombinowanie z nieodpowiednią suplementacją może prowadzić do krzywicy kameleona, słabemu i krótkiemu wyrzutowi języka, a nawet do śmierci, dlatego nigdy, ale to nigdy nie próbuj inaczej podawać suplementacji niż Twój gatunek tego potrzebuje.

Kupiłeś kameleona i kompletnie nie je i nie pije u Ciebie

Praktycznie codziennie dostaje wiadomości typu kupiłem kameleona, a niestety kompletnie mi on nie je ani nie pije. Istnieje kilka powodów, dlaczego tak dziać się może. Pierwszym powodem może być to, że Twojemu kameleonowi inaczej podawano pokarm niż Ty podajesz. Często podajecie inny rodzaj robaka niż jadł wcześniej, a nawet za duży po prostu rozmiar. Czasami istnieją inne powody i m.in. głównym z którym się najczęściej spotykam to podrażnienie wzroku kameleona, które jest spowodowane albo nieprzepaleniem żarówki UVB minimum 24h przed włożeniem jej do terrarium z kameleonem, zbyt wysoką wentylacją, błędną suplementacją, a nawet zbyt słabą wentylacją. Jeśli chodzi o podawanie wody, to w hodowlach najczęściej odbywa się to tak, że spryskiwane są rośliny z których kameleon sobie spija wodę. Mały osobnik często może się napić tak szybko, że nawet nie zauważycie. Wystarczyć może mu w ciągu dnia nawet jedna kropelka. Łatwo zauważyć po kale czy kameleon nie jest odwodniony czy też jest. Sprawdź czy na końcu kupki nie znajduje się przypadkiem biały kawałek. Oznacza on o tym, że kameleon nie jest odwodniony. Czasami samo stresowanie zwierzaka może powodować, że nie będzie przyjmował pożywienia ani wody. Zastanów się czasami czy nie za często do niego podchodzisz i go męczysz. U mnie kameleony te, które mają kilka dni, a nawet miesięcy widzą mnie tylko od czasu do czasu przy sprzątaniu terrarium, a także przy podawaniu pożywienia i wody. Jeśli widzę, że chcą wejść na ręce, wówczas je biorę. Zestresowane zostawiam po prostu w spokoju by mogły dalej odpowiednio się rozwijać.

 

 

7 Komentarze

 1. Mroziu
  12 sierpnia 2017 at 15:54 — Odpowiedz

  Mam pytanie przymierzam się do kameleona ale muszę najpierw wszystkiego sie dowiedzieć. Powiedz mi jak wygląda sytuacja okresie zimowym. Bo wtedy jest zimno(wiadomo). Wstajesz rano i w pokoju jest dość chłodno powiedzmy 20 stopni lub troszkę mniej zanim sie nie rozpali w piecu i nie nagrzeje to czy kameleon takich temperatur nie bedzie znosil źle czy może jeżeli sie zdecyduje to bedzie to oznaczać ze przez całą zimę muszę non stop palić ??? Dzięki za odpowiedź.

  • 13 sierpnia 2017 at 10:31 — Odpowiedz

   Cześć, temperatura w nocy może spaść maksymalnie do 18 stopni. Mniej więcej w nocy w okres zimowy taka temperatura panuje w domach/mieszkaniach. Po nocy musisz odpalić standardowo oświetlenie UVB jak i żarówkę grzewczą. To pod tą drugą żarówką kameleon będzie się wygrzewać, więc to czy napalisz czy nie nie ma znaczenia wtedy dla kameleona. Co najwyżej na okres zimowy będziesz musiał trochę mocniejszą moc żarówki UVB użyć i tyle. Jeśli chodzi o kameleony to zachęcam zapoznać się ze stroną http://hodowlakameleonow.pl na której znajdziesz wiele gatunków, które mogą Ciebie zainteresować.

   • Mroziu
    13 sierpnia 2017 at 13:11 — Odpowiedz

    Dzieki za odpowiedź wiadomo rano sie wstanie to sie napali w piecu odrazu temperatura ponizej 18 raczej nie spada ale wlasnie chodzilo mi o noc czy nie bedzie za zimno mu ale spoko takie razwiazanie to zaden problem. Pozdrawiam

 2. Magdalena
  18 sierpnia 2017 at 12:49 — Odpowiedz

  Witam od kilku dni mam 2 kameleony, są to w 100% 2 samice, 1 wogóle nie jest zestresowana, zawsze były razem trzymane. Druga często ucieka na widok pierwszej na dno terrairum, chowa się i robi się czarna. Zdaje sobię sprawe że musi zaaklimatyzować sięz nowym otoczeniem, jednak ta druga porusza sie po terrarium bardzo pewnie i nie ciemnieje, wcina aż miło patrzeć, druga samica (troche wieksza o ktorej mowa ze zestresowana) wogole nie je, nie pije, caly czas sie chowa, nieraz zdażyło się że skacze. Kryjówki są, liści pełno, terrarium aktualne 100x60x60 (przejsciowe). Kameleony maja okolo 11-13cm z ogonkiem. Rownież zdaża się że drapie w szybe wyjściową i gdy podaję jej palec to wchodzi, przysiada i robi sie zielona, dlaczego tak sie zachowuje? Dodam, że wczoraj robiła kupke więc raczej nei jest zaczopowana, miała białą wydzielinę w niej więc również nie wydaje sie być odwodniona.

  • 23 sierpnia 2017 at 16:14 — Odpowiedz

   Może być wiele powodów dlaczego tak się zachowuje. Moim zdaniem ta pierwsza straszy, stresuje tą drugą samicę. Kameleonów nie powinno trzymać się razem, gdyż są osobniki, które po prostu się nie dogadują i mimo tego, że są to samice, to nie oznacza, że mogą być w 1 terrarium.

   • MAGDALENA
    23 sierpnia 2017 at 21:33 — Odpowiedz

    Na dzień dzisiejszy role się odwrócily, chyba faktycznie się wzajemnie stresują. Tak więc będą rozdzielone. Dziękuję za wskazówkę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *