Moje wypociny

Co robić z kameleonem na czas wyjazdu?

Mamy wakacje, piękną pogodę, wiele osób bierze w tym czasie urlop, ale czy pomyślałeś co zrobić z kameleonem na czas wyjazdu? Wielu z Was pozostawia kameleona w odpowiednich rękach, ale jest taka grupa osób, która niestety na to nie może sobie pozwolić.

Co robić w takich przypadkach? Jak sobie radzić? Poniżej postaram się zwięźle odpowiedzieć na najważniejsze pytania pozwalające Tobie wyjechać spokojnie na urlop nie narażając zwierzaka.

Programator – urządzenie umożliwiające ustawienie włączenia i wyłączenia wszystkich urządzeń elektrycznych w terrarium o odpowiednich porach. Jest to niezbędne urządzenie bez którego nie wyobrażam sobie wyjazdu jakiegokolwiek. Pod żadnym pozorem nie zostawiamy terrarium włączone na cały, pół, a nawet ćwierć wyjazdu jeśli jest dłuższy niż 1 dzień.

Czystość – sprzątamy w terrarium i wymieniamy torf na nowy, delikatnie wilgotny by zwiększyć wilgotność w terrarium.

Dostęp do wody (pragnienie) – koniecznie zaopatrz terrarium w pojemnik dostarczający kameleonowi świeżej wody. Ja osobiście preferuje w tym wypadku m.in. wodospad, skraplacz lub różnego rodzaju zraszacze automatyczne. Wody musi starczyć na czas w którym wyjeżdżamy. Wiadomo im krótszy czas wyjazdu tym lepiej.

Dostęp do pożywienia – jedna z najważniejszych rzeczy której powinniśmy poświęcić najwięcej czasu. Pod żadnym pozorem nie wrzucamy 100 robaków luzem do terrarium, nie wrzucamy 100 robaków do jednego pojemnika. Polecam podzielić pojemnik na ilość dni w której nas nie będzie i włożyć do każdej z komór po 5 robaków lekko posypując je witaminami i minerałami. Dodatkowo, aby pokarm szybko nie padł postaraj się zapewnić mu posiłek, którego na pewno nie tknie kameleon, ale robak się do niego dostanie – ja proponuje zawsze kłaść kratki na spodzie pojemnika i pod kratkami wysypuje specjalnie przygotowaną posypkę dla robaków. Kratka musi przylegać do pokarmu dla robaków. W innym wypadku nie będzie dostępna dla nich i szybko nam one padną.

Rośliny żywe w terrarium – Najprostszy sposób to dolanie wody do pojemnika, który znajduje się pod doniczką.

Mam nadzieję, że pomogłem. W razie jakichkolwiek pytań pytania proszę kierować w komentarzach. Życzę udanego urlopu!

Komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *